عوامل فرسایش باتری

در عصری از فناوری هستیم که همه‌ی دستگاه‌ها از قید و بند سیم رها شده و به باتری‌ها روی آوردند .اما این خود پای دغدغه نگهداری شارژ باتری را به میان می‌کشد. با وجود پیشرفت روزافزون فناوری مشکل عمر باتری و میزان شارژ دهی هنوز کاملا حل نشده – که اگر هم شده هنوز روانه بازار نشده – با کلک آموز همراه باشید تا عوامل فرسایش باتری را بررسی کنیم.

باتری

باتری

عدم شارژ کردن صحیح باتری

باتری های مورد استفاده در انواع تلفن همراه و لپ تاپ از نوع لیتیوم – یونی هستند.  از این رو نباید اجازه داد شارژ آن‌ها بیش از ۹۰% شود. ضمن اینکه %۱۰۰ پر شدن شارژ باتری مضر است ، اینکه پس از پر شدن باتری دستگاه توی شارژ بماند به مراتب مضر تر است.البته برخی دستگاه‌ها پس از پر شدن باتری بصورت خودکار جریان برق را قطع می‌کنند.

عدم استفاده صحیح از باتری

هیچ گاه ، تاکید می‌کنم هیچ گاه اجازه کمتر شدن شارژ باتری دستگاه از %۲۰ را ندهید. با رسیدن شارژ دستگاه به کمتر از %۱۵ می‌رسد – وقتی که آرم باتری دستگاه قرمز می‌شود- میزان امواجی که از دستگاه خارج می‌شود ۱۰۰۰۰ برابر حالت عادی ست. -جهت عدم کاهش میزان آنتن دهی – از طرفی همانطور که ذکر شد نباید میزان شارژ دستگاه بیش از %۹۰ باشد.

باتری خسته

باتری خسته

عدم نگهداری صحیح از باتری

این مورد عمده آسیب‌ها را به باتری و دستگاه وارد می‌کند. مثلا وقتی میخواهید به سفری بروید و دستگاه ( موبایل – لپ‌تاپ – دوربین ) را با خود نمی‌برید بدترین عملکرد شما این می‌تواند باشد که شارژ دستگاه پر و باتری به آن متصل باشد. توجه کتید که هرگاه نخواستید بیشتر از ۳ روز از دستگاه استفاده کنید باید باتری آن را خالی و از دستگاهتان  جدایش کنید.

رد شُبهِه

کمی قبل تر گفتیم نگذارید باتری به زیر %۱۵ شارژ برسد و بعدش هم گفتیم باتری را خالی کنید. مسلما مخ بنده عیب نکرده و منظور این است که پر و خالی کردن باتری بصورت مداوم و ضمنا استفاده نکردن از باتری پر از شارژ هردو به یک میزان مضرند. باید حواستان باشد که عمر طولانی باتری در گرو استفاده بهینه از آن است.

شارژ سریع (Fast Charge)

از اینگونه شارژرها فقط و فقط در صورت لزوم استفاده کنید . چون استفاده بلند مدت از آن‌ها عمر باتری را بشدت کاهش می‌دهد. این نوع شارژ کردن در عموم موارد چندان موجب دوام باتری نیست و شارژ از حالت معمول زودتر به اتمام می‌رسد.

سیم یا آداپتور تقلبی

که از آفت های جان باتری است. موجب کاهش سریع عمر باتری و افت شدید شارژ دهی می‌شود. برای خرید شارژر بصورت مجزا به شخصه برند REMAX  را توصیه می‌کنم. ضمن خرید از فروشگاه های معتبر با کمی دقت می‌توان جنس تقلبی از اصل را تشخیص داد. کالاهای تقلبی از موادی نامرغوب تشکیل شدند. به جنس فلز و پلاستیک بکار رفته و سیم‌ها توجه کتید. سیم های نرم تر به مراتب مرغوب تر هستند.

باتری شارژر

باتری شارژر

نهایتا

بهترین بازه برای شارژ باتری موبایل ۴۰ تا ۸۰ درصد و برای لپ‌تاپ توصیه اکید دارم که فقط در صورت لزوم از باتری استفاده کنید. البته اگر باتری دستگاهتان قابل تعویض نیست آن را به برق مستقیم وصل کتید. اگر برای مسائل جزئی هزینه بهینه کنید ، صرفه‌جویی در هزینه‌ها به مراتب بیشتر می‌شود.

 


تاریخ ارسال
۲۶ / ۰۸ / ۱۳۹۶
دسته
دسته‌بندی نشده
نویسنده
خانبابایی محمد مهدی
درباره نویسنده

همیشه موفقیت ، دقیقا چند ثانیه بعد از ناامیدی ست . فقط باید تلاش کرد

دیدگاه ها
دیدگاه شما

نام

ایمیل ( ضروری )

سایت( اختیاری )

قوانین بخش نظرات:
1- به علت تعداد بالای کامنت ها ، از پاسخ به سوالاتی که جوابشان در متن پست موجود هست معذوریم.
2- لطفا قبل از ارسال نظر ، نظرات قبلی و پاسخ هایشان را مطالعه کنید.